15 bin bilim insanı imza attı: Dünya bu tarihte yaşanmaz hale gelecek…

BioScience dergisi, 161 ülkeden 15.000 bilim insanının imzaladığı felaket niteliğindeki iklim değişikliğine ilişkin bir uyarı makalesi yayınladı. 2100 yılına gelindiğinde iklim değişikliği neredeyse insan yaşamıyla bağdaşmaz hale gelecek ve temel kaynaklar (su ve gıda) tükenecek.

Bilim insanları, özellikle orman yangınlarının yoğunlaşmasının, dayanılmaz sıcak dönemlerin artmasının, genel kuraklığın ve konvansiyonel su kaynaklarının yok olmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor. Tehlike her geçen yıl artarak devam ediyor.

Doğal sistemlerin bozulmasının ardından bu gerileme sosyo-ekonomik alanı da kapsayacak. Kaynak eksikliği sadece bir zaman meselesidir. Yeni hayat, yeni koşullar, bambaşka bir medeniyet… Değişim kaçınılmazdır.

Antropojenik faktörlerin iklim üzerindeki etkisini azaltma girişimleri, bir felaketin ortaya çıkmasını geciktirebilir veya insanlara olumsuz sonuçları geçici olarak ortadan kaldıracak yeni teknolojiler ve bilgiler sağlayabilir. Ancak bu aynı zamanda geçicidir. Dünya bilim insanları bu doğrultuda fikir alışverişlerini ve tartışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir