Cuma hutbesinde dikkat çeken sözler: Kirli eller aynı

  •    HABER7

2023’ün son günlerine yaklaşırken yılın son cuma namazı bugün eda edildi. Cuma namazı hutbesinde yılbaşı tehlikesine, noel baba figürleri ve kıyafetleri ile çam ağacı süslemelerine karşı uyarılarda bulunulurken, geçtiğimiz günlerde yaşanan 12 asker şehit verdiğimiz terör saldırısına ilişkin de dikkat çeken ifadeler kullanıldı. 

TERÖR SALDIRISIYLA İSRAİL’İN SALDIRILARI ARASINDAKİ BAĞ VURGUSU

Cuma namazının hutbesinde geçtiğimiz hafta 22 Aralık Cuma günü Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde 12 askerimizin şehit olduğu terör saldırısıyla ilgili sözlere yer verildi. Hutbede, askerlerimizi şehit eden saldırıyla İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılar arasında bağ olduğuna vurgu yapıldı. Hutbede şu sözlere yer verildi;

Geçtiğimiz günlerde millet olarak hepimizin yüreğine kor düştü. Menfur bir terör saldırısı sonucu kahraman evlatlarımız şehadet şerbeti içtiler. Bizler biliyoruz ki, vatanımızın bütünlüğüne, istiklalimize, kardeşliğimize ve canlarımıza kastedenler ile Filistin’de masumları katledenler aynı kirli ellerdir. Her türlü insani ve ahlaki değerden yoksun hain terör örgütleri, aynı kötülük ve cinayet şebekesinin maşalarıdır. Biz, bir ve beraber oldukça, ülkemize ve değerlerimize sahip çıktıkça bu kirli eller ve maşaları emellerine asla ulaşamayacaktır. 

YILBAŞI UYARISI

Diyanet İşleri Başkanlığı hutbede yılbaşı kutlamalarına da yer verdi. ‘Muhasebe bilinciyle bir ömür geçirmek’ başlıklı Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını “dinimizde ve kültürümüzde yer almayan kutlamalardan kaçınalım” ifadeleriyle konu alan hutbede:

“Kalan ömrümüzü Rabbimizin rızası doğrultusunda geçirmeye çalışalım. İman, ibadet ve güzel ahlakla bezenmiş bir hayatla bu dünyadan ayrılmanın gayretinde olalım. Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir